Plaatimine on siseviimistlustöö, mille käigus kaetakse seina- või põrandapinnad reeglina keraamiliste või looduslikust kivist viimistlusplaatidega. See võib tähendada nii lihtsate ruudukujuliste plaatide ritta ladumist kui ka tõelise mosaiigikunsti masti mustrite loomist.

Plaatimine

Plaatimine hakkab plaatide valikust

Plaatimine hakkab alati suure küsimusega- millised plaadid valida? Reeglina tasub valida sellised, milliste värv ja muster endale meeldivad ning ülejäänud sisekujundusplaanidega sobivad.

Samas peab arvestama ka ruumi eripäradega. Näiteks väikese ruumi teevad avaramaks heledas plaadid. Ja suurte plaatide ilu tuleb esile pigem avarates ruumides. Tasub pidada meeles, et plaatimine on kapitaalremonditöö, mida tehakse pikaks ajaks.

Kuid olgu plaanis seinte või põranda plaatimine mistahes mõõtu plaatidega, tasane tulemus nõuab alati hakatuseks aluspinna ettevalmistust. Õigesti ettevalmistatud aluspind tagab, et tulemus jääb kena ja tasane.

Kuidas kujuneb plaatimise hind?

Eratellija jaoks on plaatimise hind reeglina tükitöö hind. Plaatimise ruudu hind tuleb mängu alles siis, kui plaaditavat pinda on palju. Põhjus on selles, et reeglina on eratellijal vaja võtta ette mõne konkreetse pisemat sorti ruumi või pinna plaatimine.

Plaaditavaid ruutmeetreid võib olla vannitoas või köögi tagaseinas vähe, kuid plaatide parajaks mõõtmine ning lõikamine – eriti, kui käsil on väikese vannitoa plaatimine – nõuab meistrilt omajagu aega ning nokitsemist, sest nagu ütleb vanasõnagi: üheksa korda mõõda, ükskord lõika.

Et valitud plaadid väikeses ruumis soovitud mustriga seina saaksid, peab meister olema täpne ja kannatlik. Palju on nurki, omajagu on vaja plaate ümber kommunikatsiooniühenduste paigutada. Ja see võtab nii aega kui energiat. Ning nõuab head kätt ja silma. Seepärast ongi selliste ruumide ja pindade plaatimise hind reeglina tükitaks.

Kuid kui plaatimine ei tähenda meistri jaoks nikerdamist pisikesel pinnal, vaid tööd suurte pinnamassiivdega, on kogu pinna plaatimise hind plaatimise ruudu hind korda plaaditavate ruutmeetrite arv.

Samuti sõltub plaatimise hind sellest, kuidas hakkavad plaadid jooksma. Lihtsat ruudustikku või n-ö telliskivisammu loetakse remondivaldkonnas lihtsalt plaatimiseks, kuid keerukamad lahendused nagu “kalasabad” või mosaiigid lähevad juba mustrite kategooriasse.

Põranda plaatimine teeb selle koristamise lihtsaks

Kui remonditavas ruumis käiakse tihti ka välisjalatsitega, on mõistlik võtta ette selle põranda plaatimine. Tugev ja tasane plaatkate ei võta sisse mustust ning on kergesti kas harja, lapi või tolmuimejaga puhastatav. Tõmbad korra üle ja ongi plaatpõrand puhas.

Põranda plaatimine on hea lahendus, kui plaanis on vannitoa, esiku või köögi põranda uuendamine. Samas tasub pidada plaate valides silmas, et nende moodustatav ruudustik oleks ülejäänud ruumiga proportsioonis ega hälbiks ülejäänud sisekujundusest ei värvi ega tekstuuri poolest.

Seda sellepärst, et plaatimine on mahukas ja tolmurikas kapitaalremonditöö, mille niisama naljalt tuju ajel ringitegemise ette võtmine pole käkitegu nagu näiteks seina ülevärvimine.

Vannitoa plaatimine tähendab erilahenduse viimistlemist

Vannitoa plaatimine on oluline osa selle ruumi renoveerimisest või ehitamisest, kuna plaaditud pind on vastupidav ja veekindel. See on niivõrd iseenesestmõistetav siseviimistluslahendus, et reeglina ei kiputa alternatiive isegi kaaluma.

Nagu ülalpool selgitasime, on vannitoa plaatimise hind tükitöö hind, sest kuigi vannitoas on ruutmeetreid vähe, nõuab see meistrilt tänu ruumi väiksusele ning nurkade rohkusele palju täpset nikerdamist. See kõik mõjutab tööaega.

Isegi kui vannituppa valida võimalikult suured saadaolevad plaadid, ei tee see meistri tööd lihtsamaks, sest tõenäoliselt tuleb iga teist plaati lõigata mõnest servast parajaks.

Vannitoa plaatimise hind on tükitöö hind ka sellepärast, et tänapäeval pole praktiliselt olemas kahte ühesuguse sisekujunduslahendusega vannituba.

Ruutmeetreid võib olla tüüpprojekti järgi püstitatud paneelmajade vannitubades küll ühepalju, kuid iga remonditellija soovib sinna “karpi” siiski erilahendust.

Köögi plaatimine ei pea piirduma tagaseinaga

Kui käsil on köögi remont, võetakse enamasti ette köögi tagaseina plaatimine, kasvõi kraanikausi ümbruses. Veekindlalt plaatpinnalt on hiljem lihtne eemaldada veepritsmeid ning muid plekke.

Kuna köök on enamasti erinevalt vannitoast sirgete pindadega ruum ja plaaditavad pinnad ei nõua meistrilt palju nikerdamist ega plaatide parajaks lõikamist, on seda võimalik teha alati ühesuguse tükihinnaga.

Tavalise 3,5 meetrit pika köögi tööpinna ja kappide vahelise tagaseina plaatimine Remondifirma meistri poolt maksab 650+käibemaks ja töö hinna sees on kõik vajalik meistrist materjalideni.

Kuid köögi plaatimine ei pea piirduma pelgalt tagaseina või kraanikausinurgaga, ka köögi põranda plaatimine on hea mõte. Seda sellepärast, et kui midagi läheb maha – näiteks potitäis suppi või karrikastet – on selle koristamine veekindlalt plaatpõrandalt lihtne.

Samuti võib juhtuda, et kööki tabab kas suur või väike veeuputus. Näiteks juhtub mõni äravoolutoru veidi läbi andma või suudab uudishimulik kass avada köögikraani siis, kui kedagi pole kodus, kuid äravoolu ees on pesemata nõud. Rääkimata sellest, kui ülemise korruse naabril juhtub veeavarii.

Niiskus, mis mõlemal juhul pääseks laminaat-, puit- või linoleumpõranda korral aluspõranda vahele pahandust tegema, jääb plaaditud põranda korral kenasti pealispõrandale pidama.

Ahju plaatimine nõuab spetsiaalseid ahjuplaate

Kui käsil on vana maja või ennesõjaaegse korteri renoveerimine, võib olla kindel, et ette tuleb võtta ka ahju plaatimine.

Kuna ahi on küttekeha, ei sobi selle plaatimiseks kõik plaaditüübid. Isegi siis, kui nende värv ja/või muster meeldivad ning sobivad ülejäänud sisekujunduslahendusega ideaalselt. Tuleohutus ennekõike!

Seepärast tuleb ahju plaatimist alustada sobivate plaadi- ja segutüüpide väljaselgitamisega. Alles siis saab valida plaatide värvi ja mustrit, kujundada ahju plaatimise hinda ja kutsuda seda tegema meistri.

Seinte plaatimine jäägu meistrile

Kuigi esimese soojaga võib YouTube’i põhjal tunduda, et mis see seinte plaatimine siis ära pole, nõuab see mitmest etapist koosnev töö eelnevaid kogemusi. Ega asjata pole plaatija ehitusvaldkonnas eraldi amet ja mistahes seina plaatimine töö, mis usaldatakse just talle.

Usalda sinagi, telli seinte või põrandate plaatimine Remondifirmast.