Siseviimistlus on see, mis jääb igast remondist palja silmaga näha. Kõik need kilod pahtlit, ruutmeetrid küproki ja liitrid krunte jäävad järgmise remondini selle alla peitu. Siseviimistlus annab ruumile tema näo. Seepärast on siseviimistlus ka väga lai mõiste, et ulatub seinakattematerjali valikust kuni diivani ilupatjade valikuni.
Käesolevas blogipostituses vaatleme lähemalt, miks on siseviimistlus oluline, kuidas kujuneb siseviimistluse hind ja miks on mõistlik jätta siseviimistlus spetsialistidele tegemiseks. Eraldi käsitleme ka seda, milline peaks olema sauna või palkmaja siseviimistlus.
Milline on maitsekas siseviimistlus?
Sellele küsimusele pole ühest vastust, sest kuna siseviimistlus sõltub alati kliendi isiklikust maitsest, sõlrub millised siseviimistlustööd milliste ootustega ta ette võtab. Kliendi isiklik maitse sõltub aga tema kultuuritaustast, lemmikstiilidest ning sellest, millised siseviimistluse trendid on hetkel aktuaalsed.
Siseviimistleja eesmärk on teha siseviimistlustööd lähtuvalt kliendi nägemusest, mitte hakata jõuliselt ning jonnakalt mängima sisearhitekti. Küll aga võib siseviimistleja anda praktilist nõu siseviimistlusmaterjalide omaduste kohta.
Niisiis võiks siseviimistlustööd alata väikese tootmisnõupidamisega, milliseid materjale ja miks kasutada soovitud tulemuse saavutamiseks.
Siseviimistluse hind sõltub materjalidest
Siseviimistluse hind sõltub mitmetest teguritest. Võiks ju arvata, et esimene ja kõige olulisem tegur on kodu suurus. On ju loogiline mõelda, et suurema eramu siseviimistlus nõuab väiksema korteri omast rohkem materjale ja tööjõudu, mistõttu kujuneb selle siseviimistluse hind kallimaks.
Kindlasti on maht siinkohal oluline, kuid mitte alati. Kõiki töid ei saa ruutmeetriga mõõta, sest siseviimistluse puhul on oluline muutuja ka lahenduste keerukus. Lõpphinda määrab lisaks ruutmeetrite arvule oluliselt ka näiteks see kui suured on kasutatavad plaadid, millisest hinnaklassist viimistlusmaterjalid, kas ehitatakse erinevaid sokleid, astmeid ja muid nokitsemist nõudvaid asju.
On ju sirget seina ehitada on oluliselt vähem ajamahukas töö kui ehitada seina koos soklite, sisseehitatud riiulite ja valgus karniisidega. Seega tuleks pakkumisi võttes eelnevad aspektid hoolikalt läbi kaaluda ja remonditööde tegijalt eelnevalt üle küsida!
Siseviimistluse hind sõltub remondi kapitaalsusest
Teine tegur, millest sõltub siseviimistluse hind, on viimistluse ulatus. Mõned inimesed soovivad kujundada kodu korraga täiesti ringi ja võtavad ette täisrenoveerimise koos korteri planeeringu muutmisega. Teised eelistavad teha vaid esteetilisi muudatusi või keskenduda konkreetsetele ruumidele, nagu köögile või vannitoale.
Mida suurem on viimistlustööde ulatus, mida kallimad materjalid ning spetsiifilisemad lahendused, seda suurem on ka siseviimistluse hind. Samuti on alati oht, et vana siseviimistluse alt tuleb välja üle ootuste kehvas seisukorras alusseinad- või põrandad, mille korda tegemine tähendab lisatööd- ja kulu.
Kolmas tegur, millest sõltub siseviimistluse hind, on viimistlusmaterjalide ja sisekujunduse lahenduste valik. Pealtnäha sama viimistlusmaterjal võib olla ehituspoes saadaval kolmes erinevas hinnaklassis. Ja kui eelistada erilahendusi või soovida väga spetsiifilist dekoori või eritellimusmööblit, kerkib siseviimistluse hind samuti omajagu.
Proff teeb paremini ja kiiremini
Eesti mees kipub kõike ise tegema. Ja praktilise inimesena näeb ise siseviimistlustööde tegemises ka säästunippi. Paraku pole keegi, kes teeb siseviimistlustöid kord keskmiselt kümne aasta jooksul mitte kunagi samal tasemel proffiga. See väljendub ennekõike tema teadmistes, oskustes, kiiruses ja tööde kvaliteedis.
Seega on mõistlik palgata siseviimistleja. Siseviimistlustööde näiline lihtsus on silmapete. Kus isetegija teeb kümme kohmakat tõmmet pahtlilabidaga, sealt käib proff üle kahe liigutusega. Ja on siseviimistustöid, kus elementaarse meisterlikkuse saavutamiseks kulub aasta jagu pidevat praktikat. Üks selline töö on igasugune plaatimine.
Konkreetse siseviimistleja tasu sõltub tema kvalifikatsioonist ja kogemustest. Tavaliselt arvutatakse siseviimistleja töötasu töömahtude või tunnihinna alusel.
Siseviimistleja kaasamine on hea mõte
Niisiis on siseviimistleja professionaal, kellel on selged erinevad siseviimistlustööd. Ja kui pole, teab ta soovitada enda asemele mõneks spetsiifiliseks töölõiguks teisi usaldusväärseid meistreid. Üks hea siseviimistleja tundemärkidest on oskus mõelda kaasa.
Siseviimistleja kaasamõtlemist võib vaja minna, kui tuleb valida erinevate viimistlusmaterjalide seast. Kogenud siseviimistleja teab täpselt, millised on erinevate materjalide eelised ning miinused, nende üldisest kvaliteedist rääkimata. Ka teab ta täpselt, kuidas erinevaid viimistlusmaterjale õigesti kasutada või paigaldada. Samuti oskab ta silmaga üllatavalt täpselt hinnata, kui palju võib objekti peale viimistlusmaterjale kuluda.
Ideaalis tasuks viimistlusmaterjalide valik ehituspoes teha koos siseviimistlejaga. See on märksa lihtsam ning mugavam, kui ise hiigelpoe riiulite vahel ekselda ning müüjatelt küsimusi küsida. Ja siis on ka oht, et korvi satub midagi, mida siseviimistleja ise kunagi ei valiks.
Palkmaja siseviimistlus
Palkmaja siseviimistlus on ajalooliselt, erinevalt tänapäevasest suunast, kandnud eesmärki palkmaja olemust just varjata. Seda põhjuselt, et puit oli vanasti odav ehitusmaterjal ja seetõttu ka vaesuse sümbol. Pigem püüti vanasti seinapalke just kinni katta, et näida jõukamana. Seepärast on palkmajadel reeglina palkide peale pandud võrkkrohv, selle peale pehme papp ja lõpuks kõige peale tapeet.
Tänapäeval – otse vastupidi – on palkmaja hinnatud oma rustikaalse ilme poolest ning palkmaja siseviimistlus peab meie aja moe kohaselt seda stiili järgima. Seda eriti juhul, kui palkmaja on ostetud maakoduks.
Palkmaja siseviimistlus ei saa aga olla töö omaette. Eriti vanema palkmaja puhul. Pigem tuleks siseviimistlustöid vaadata vana maja renoveerimise viimase etapina. Samuti pole need tööd niisama siseviimistlustööd ega käi küproki ja beeži seinavärviga.
Vana palkmaja siseviimistlus tähendab ennekõike restaureerimistöid, mis nõuavad omaette teadmisi, oskusi ning kogemusi. Iga siseviimistleja neid töid ära ei tee. Palgates appi mõnda ettevõtet, tasuks esimese hooga vaadata Majandustegevusteadete registrisse, kas firmal on olemas vastav pädevus tegevusloa näol või mitte.
Sauna siseviimistlus
Saun on koht, kus inimesed lähevad lõõgastuma ja lõdvestuma ning seetõttu peab sauna siseviimistlus looma seal hubase meeleolu. Samas ei tohi ära unustada, et saun on siiski pesuruum, kus esineb suuri temperatuuri kõikumisi, mistõttu peab sauna siseviimistlus kannatama nii vett kui kuuma.
Sauna siseviimistlus peaks alati lähtuma kolmest lihtsast reeglist:
sauna seinad ja lavad ning pingid olgu puidust, põrand plaatidest;
vee äravoolukohad ja kaldega põrandad olgu nii leili- kui pesuruumis;
sauna puitosad ei tohi ajada vaiku ehk siis olla okaspuust.
Kokkuvõtteks võib öelda, et siseviimistlus on vältimatu mistahes remondi juures. Siseviimistluse hind sõltub mitmetest teguritest, sealhulgas kodu suurusest, valitud materjalidest ja viimistlustööde ulatusest. Siseviimistleja roll on kriitiline kvaliteedi tagamisel ning spetsialiseeritud viimistlusvaldkonnad, nagu palkmaja siseviimistlus ja sauna siseviimistlus, nõuavad erilisi teadmisi ja oskusi.