Maja siseviimistluse uuendamine on töö, mida tasub võtta ette iga kümne-viieteistkümne aasta tagant. Sest selle ajaga jõuab senine siseviimistlus füüsiliselt ning moraalselt vananeda ja väsida. Maja siseviimistluse uuendamine käib nagu iga teine värskendusremont.
Maja siseviimistlus muutub koos lastega
Võtame näiteks kahe väikese lapsega pere, kes kolib kas uude või värskelt renoveeritud eramusse ja kelle maja siseviimistlus on kahes toas selgelt lastepärane. Lastetuba ongi kõige sagedamini uuendamist nõudev eluruum.
Olgu selleks tüdruku toas roosa ükssarvikupildilise mustriga tapeet või poisi toas vormeliks kujundatud lastevoodi, kümne aasta pärast nõuab varateismeline ise nende väljavahetamist. Ütleb, et see tapeet või voodi on “titekas”.
Niisiis vananeb maja siseviimistlus kõige kiiremini lastetoas. Suurem laps tahab juba täiskasvanu mõõdus mööblit ja neutraalset postritega kaetud seinavärvi või tapeeti, mida ei peaks külla tulnud sõprade ees häbenema.
Niisiis on perel kümme aastat peale sissekolimist paratamatult aeg vaadata üle maja siseviimistlus, alustades lastetubade siseviimistlusest.
Maja siseviimistlus kulub paratamatult
Kunagine aja- ja asjakohane mööbel koos tollal moekate viimistlusmaterjalidega on kümne aastaga oma aja ära elanud nii esteetiliselt kui füüsiliselt. Üldiselt tasub arvestada, et asjad kestavad hästi seitse aastat, millele järgneb kolmeaastane käib-kah periood.
Selleks ajaks ilmutab väsimuse märke ka ülejäänud maja siseviimistlus. Küll on kusagil mõni nurk ära rihitud, sein saanud täkke,uksevärv muutunud säravvalgest määrdunudvalgeks, elutoa pirakast koguperediivanist saanud kulunud kosu ja nii edasi.
Ja siis on kõik korraga rahutukstegevalt väsinud. Värvilahendused ei sobi, tapeedi muster vaatab vastu nagu seisma jäänud kell, kulumine ja pleekimine kriibivad igal pool silmi. On aeg avada näiteks Pinterest ja seada sammud ehituspoodi viimistlusmaterjalide osakonda.
Kust tuleb kolletunud tapeet?
Laste kasvamise kõrval on teine hea remondiidikaator tapeedi värv. Kolletuma kippuv tapeet on laste protestihäälte kõrval teine, mis annab remondivajadusest märku. Päikesevalgus, tolm, suits ning niiskus teevad oma töö ja valgest saab pisitasa kollakas.
Kolletunud tapeedist on hullem hallitanud tapeet, mis räägib niiskusprobleemidest. Niiskusprobleeme ei lahendata uue tapeedi kleepimisega, need nõuavad juba kapitaalsemaid remonditöid.
Tapeedi kolletumine võib olla tingitud ka tapeedi materjali kvaliteedist või ebasobivatest paigaldustingimustest. Tapeedi väsimine on hea indikaator, et aeg on hakata mõtlema kodu järgmise sanitaarremondi peale.
Maja sanitaarremont võib käia jupikaupa
Seejuures on hea uudis, et maja sanitaarremont ei pea käima nagu maja renoveerimine, kus piiratud aja jooksul tuleb võtta ette mitu suurt ja kulukat tööd. Kui hoone on kas uuemapoolne või korralikult renoveeritud, võib maja sanitaarremont käia tuba haaval.
Kõigepealt tuleks uuendada muidugi lastetoad, põnnipesadest peavad saama teismeliste turvapaigad, kuhu noorem põlvkond saab uksi paugutades sulguda. Kui need on tehtud, võib ükshaaval võtta ette järgmised toad ja köök vastavalt olukorra pakilisusele.
Niiviisi tubahaaval tehtav maja sanitaarremont segab pere elukorraldust kõige vähem. Korraga on vaja maja peale tühjaks laiali kolida vaid ühe toa jagu asju.
Uue siseviimistluse hind sõltub veidi maja vanusest
Uue siseviimistluse maksumus sõltub tööde mahust ja keerukusest. See on raudne reegel. Kuid
siinkohal tasub eristada vanemaid ning uuemaid maju. Reegel on, et mida uuem maja, seda vähem nõuab siseviimistluse uuendamine tööd.
Seda sellepärast, et üle kahekümne viie aastastel majadel pole viimistluse alusmaterjalid veel tänapäevaste viimistlusmaterjalide sugemetega, pigem esindavad nad siseviimistlusmaterjalide ning nende kasutamise eelmist põlvkonda.
Ka võib juhtuda, et kui eelmisel korral pääses – nagu öeldakse – odavalt, sest näiteks põranda vahetuseks polnud veel vajadust, piisas seinte viimistluse uuendamisest, siis nüüd tuleb ka põrandakattematerjal välja vahetada.
Maja siseviimistluse hind sõltub ka maja suurusest
Milliseks kujuneb maja siseviimistluse ruutmeetri hind, sõltub samuti tööde mahust ja materjalide valikust. Kuna keskmine maja on kahe-kolme korteri suurune, mõjutab seegi remondimeeste tööaega ning hulka, materjalikulu ja ruutmeetri hinda.
Samuti sõltub siseviimistluse hind ka veidi pealispinna alusest. Uue maja siseviimistluse uuendamine on odavam, sest kuni kakskümmend viis aastates vanades majades on juba kasutatud kaasaegseid materjale.
Kui võtta näiteks tüüpiline kolme magamistoaga äärelinnaeramu a 150 ruutmeetrit, kus on plaanis teha kohtparandusi, seinad uuesti üle värvida või tapetseerida ja põrand välja vahetada, siis nende tööde kogumaksumus jääb suurusjärku 10 000 eurot, mis teeb ruutmeetri hinnaks umbes 60-70 eurot.
Millal võtta ette järgmine maja siseviimistluse uuendamine?
Kui laste teismeliseks saamisega kokkulangev siseviimistluse uuendamine on tehtud, võib maja järgmine sanitaarremont toimuda siis, kui on kindel, et lapsed on kodust põhikohaga lõplikult välja kolinud.
Kui lastest on saanud isemajandavad täiskasvanud jääb peremehel-perenaisel ka rohkem raha kätte, mis tähendab paremaid majanduslikke võimalusi kapitaalsemaks remondiks. See on see remont, millejärgset vanaema-vanaisa kodu jäävad meenutama juba lapselapsed.
Viimane maja siseviimistluse uuendamine on mõistlik võtta ette paar aastat enne pensionile jäämist. Kuid see ei peaks enam olema pelgalt seinte värvimine või põranda vahetus, vaid kogu maja ülekäimine keldrist katuseni, et maja vanapererahva eeldatava eluea lõpuni ja pisut kauemgi värskena vastu peaks.