Kliendi soov oli tegelikult üsna lihtne – tehke palun ühest tervet korrust hõlmavast korterist kaks. Huvitavaks ning kohati keerulisekski tegi töö aga üks pisike asjaolu. Poolitamist ja kapitaalremonti ootav korter asus 17. sajandil ehitatud vanalinnamajas.

Korteri remont tõotas kujuneda põnevaks

Meie ülesanne oli jagada pind ehitus- ja ohutusnõuetele vastava tulekindla vaheseinaga kaheks ning teha uues korteris midagi kaasaegse kapitaalremondi ja säästva renoveerimise vahepealset. Korterisse pidid tulema köök-söögituba, elutuba, magamistuba ning sansõlm.

Töö tõotas teha põnevaks tõik, et vanalinnakorter pole kunagi tüüprojektil põhinev standardobjekt, vaid nõuab alati individuaalset lähenemist. Et seda hästi teha, on vaja nii varasemaid sarnaseid kogemusi kui ka nutti sobivate lahenduste käigu pealt tuletamiseks.

Samuti võis eos eeldada, et viimistluse alt tuleb välja omajagu üllatusi kunagiste remonditegijate kätetöö ja selle kõikuva kvaliteedi kujul. Korteriomanik mäletas, et viimati tegi elamises nii neljakümne aasta eest remonti tema vanaisa.

Lammutustööd jäid omaniku hooleks

Kuna omanik oli ikkagi oma vanaisa lapselaps, soovis ta ise ka käe valgeks teha. Tema hooleks ja rõõmuks jäidki näiteks lihtsamad lammutustööd ning välisseinte soojustamine ja vooderdamine. Õigupoolest oli ta renoveerimisega juba omal käel alustanud, kuid siis mõistis, et vajab abi ning võttis meiega ühendust.

Üheks väga suureks väljakutseks kujunes põrand, mis oli suuremalt jaolt vajunud nii ebatasaseks, et tuli taladeni lahti võtta, loodi timmida, soojustada ning uuesti üles ehitada. Kuna korter pidi enne koduks saamist minema üüriturule, katsime omaniku soovil ühes toas algupärase kalasabamustriga väärispuitparketi laminaadiga.

Toru- ja elektritööd nõudsid nutti ning närvi

Teiseks pähkliks osutusid torutööd. Kui korteri vannituba oli mõne aasta eest renoveeritud, siis köögis ootas meid ees peamiselt ausõna peal koos seisvast roostest torustik, kuhu tuli kinnitada kraani juurde- ja äravooluühendused. Niisiis tuli võtta ette ka vanade torude eemaldamine ja uutega asendamine.

Omaette nuputamist nõudsid elektritööd. Kunagi oli korteri elektrijuhtmestikku kuigipalju uuendatud. Kuid kust maalt kuhu maani? Nii mõnedki olemasolevad lahendused panid meie elektriku kas oigama või ahhetama. Lisaks pidime lööma lahku sissetuleva voolu, et mõlema korteri voolutarvet saaks mõõta edaspidi eraldi. Nuputamist ning nikerdamist jagus, kuid lõpuks sai korter ometi kaasaegse ning tuleohutu elektrisüsteemi.

Remondi eelarve õnnestus päästa

Sääraste erilahendustööde puhul on alati oht, et eelarve paisub nagu pärmitainas või lendab kohutava kärgatusega läbi pilvede päikese poole. Meil vedas – kuigi peamiselt põranda- ja laetööd kujunesid oodatust mahukamateks ja kalkuleeritust kallimateks, suutsime jääda enam-vähem eelarve piiridesse. Eelarve paisus vaid kümme protsenti, mis on objekti keerukust arvestades väga hea tulemus.

Kokkuvõttes pakkus see töö meile vaimu värskendavaid väljakutseid, saime oma meisterlikkust ebatüüpilises olukorras proovile panna ning klient jäi uue kena koduga vägagi rahule.