Olgem ausad – enamasti võtame remondi ette, kui on tarvis seada end sisse uues kodus või kui praeguse kodu sisustus on vana ja väsinud.
Seesama tapeet, needsamad kapid, toosama vannituba – kaua võib? Või mida teha tühja korterikarbiga, et sellest saaks hubase pesa perele?
Rääkisime sisearhitekti Anu Toomiga üle korteri sisekujunduse vanad tõed ja uued moed.
Tutvu Anu Toomi kodulehega siin!
Korteri sisekujundus Pinterestist – miks ja miks mitte?
Tänapäeval tulevad kõik head ideed inimestele pähe ennekõike internetist ja korteri sisekujundus pole siinkohal erandiks. Kuid kuigi üha vähem, tuleb ette inimesi, kelle ideed pärinevad sõprade kodudest.
Aga kust on pärit sõprade korterite ideed? Mis te ise arvate?
Igatahes, mõlemal juhul tuleb tellija Anu Toomi juurde pilt näpus.
“Üks pilt ütleb rohkem, kui tuhat sõna,” nõustub Toom, et pildiga sisearhitekti jutule tulemine on hea mõte. Kuid ta täpsustab, et sisearhitekti vaatevinklist pilt neid sõnu väga palju üle tuhande ei ütle: “Sest lähemalt uurides kipub selguma, et tema ruumide konteksti need ideed siiski ei passi.”
Korteri sisekujundus ei saa olla liiga tüüpiline
Naljaga pooleks öeldes on sõbra või Pinteresti kopeerimise probleem selles, et meil ei ehitata enam ammu piiratud arvu tüüpprojektide järgi ühesuguste planeeringutega kortermaju. Iga kinnisvaraettevõtja proovib müüa ainulaadsust.
Niisiis võiks korteri sisekujundus võiks sõltuda maja välimusest, näiteks Kalamaja korter olla pigem retro kui ultramoodne? “Pigem võiks olla keskkond see, mis kajastub sinu kodus,” arvab Toom.
Ta selgitab, et üks asi on konkreetne maja, selle välimus ja hõng. Teine asi on aga koht, kus maja asub.
“Arhitektuurikeelest lähtuvad pigem algajad tegijad, kogenenumad räägivad pigem keskkonnast, mis võiks ja peaks enam inspireerima.
Pigem võib ruumis leida mõndasid märke keskkonnast, kui kogu ruumi arhitektuuri või keskkonnaga ühtlustada.”
Loe lähemalt, millest alustada korteri remonti!
Kuidas luua panipaigaküllane paneelmaja korteri sisekujundus?
Samas pole kõigile uut kinnisvara ette nähtud, mistõttu tuleb neil ette võtta paneelmaja korteri sisekujundus.
Nagu teame, on äravahetamiseni sarnase sisekujundusega paneelmaja korterite peale on üles ehitatud vene komöödiafilm “Hüva leili”.
“Jah paneelikad on äravahetamiseni sarnased ja selles seisnebki nende iroonia ja ka võlu,” meenub film ka Toomile: “Pole midagi unikaalsemat ühest autentsest tüüpkorteri peost või koosviibimisest.
Oledki justkui näitleja filmist,”
Toom tõdeb, et täna kaebleb nendes korterites omanik siiski isikupära ja panipaikade järgi.
Lasnamäe ja Mustamäe korterid on talle suurepäraseks väljakutseks luua midagi ootamatut. Seda ruumide ja kandvate seinte planeeringute kiuste.
Kuid mõne moodsa asja jaoks on vanakooli ruumijaotus siiski hea: “Sageli on toad ebaproportsionaalsed ja nii pikad, et ühest otsast võib vabalt võtta walk in garderoobi tarvis ruumi.”
Nii saab panipaiganappus lahendatud.
Avatud köök oli alles avarustrendi algus
Teine hea nipp paneelmaja korterisse avaruse lisamiseks on köögiseina mahavõtmine. Avatud köögid on meil moes olnud viimased kolmkümmend aastat. Neid armastavad ka kinnisvaraarendajad.
Kuid avatud köök on avarusetrendi eilne päev.
“Jätkuva suunatrendina avatakse kõik ruumid omavahel, kas klaasseina, avaustega tellisseina, perforeeritud paneelide või variseinaga,” kirjeldab Toom uut moesõna “stuudiokorter”.
Stuudiokorteris kaotatakse piire ruumide vahel üha enam ja enam. Isegi magamistoad avatakse WC-dele, garderoobidele, vannitubadele: “Igatsus flow järele on suur. Oletan, et põhjuseks on inimese igatsus vabaduse ja takistusteta kulgemise järele.”
Loe lähemalt, kuidas me kaasajastasime paneelmaja korterit Lasnamäel.
Köögisaar on uus köögilaud
“Köögisaar on jätkuvalt suur trend ja suund kuna saar on oma mugavuses ja praktilisuses läbi aegade ennast tõestanud.
Pigem on vanamoodne söögilaud aeguv trend,” jõuab Toom jutuga tagasi kodu südamesse.
Ja köögisaar avatud köögis, see on nagu südamestimulaator: “Saarel saab serveerida rootsi – või snäkilauda, juua hommikukohvi, teed… Sellel saab lösutada ja vaadelda kokkamist.
Pliidi olemasolul saab kokata külalistega silmsidet hoides.
Saar on ka pigem arvestatav lisatööpind, kus saavad paljud abikäed toimetada.“
Väikese korteri kujundamine tähendab avaruse mulje tekitamist
Väikese korteri kujundamine peaks alati hakkama küsimusest, et kuhu pannakse siin asjad?
Kuidas lahendada sisekujundusega panipaiganappust ja kitsikust nii, et korter ei mõjuks laoruumina?
Toom ütleb, et lahendada tuleb panipaigaküsimus diskreetselt, hoides seinte ja kappide tonaalsusi sarnaselt või kasutades “seinapaneelide” taga kappe ja riiuleid: “Levinum viis on optika, kus hoitakse põranda ja seina toone samas tonaalsuses.”
Samas võib tema sõnul mõjuda ka musta seinaga ruum avaralt, kui kaotada heledate toonidega lae ja põranda piire.
Võimalusi on mitmeid. Väga oluline on valguse edasi kandmine põranda või seinaga. Ka köögimööbel võib mõjuda avardava seinana, kui materjale hoida ühtses tonaalsuses.
Iga korteri kujundamine käib igimuutuva hea maitse järgi
Alaku korteri kujundamine Pinteresti fotost, sõbra kodust või sisearhitekti peast, selle aluseks on alati see lõpuni defineerimatu hea maitse. See määrab ka trendid.
Toom ütleb, et eestlane on korteri sisekujundust tellides ja luues üha julgem, aga sageli kaotab ka aru: “Kõik ideed ühte koju ei mahu. Tipptasemel lahendustel on alati loobumise mekk juures. Ma ei pea silmas funktsioonide ja praktilisusest loobumist vaid pigem esteetikat, kui jäetakse valik ühele materjalile või toonile.”
Muutub maitse, muutuvad trendid.
Nii mõnedki asjad on saanud ajaga halvast maitsest heaks maitseks ja vastupidi.
“Kindlasti kuld, roosa värv,” loetleb Toom neid nähtusi. “Kui varem suhtuti kulda, kui millessegi sovietiaegsesse butafoorsesse stilistikasse, siis täna on kuld modernsetes ruumides igas võtmes kasutusel.
Sisearhitektid oskavad need vägagi võluvas ja terviklikult suures võtmes isegi maitseka beezina mõjuma panna.”
Ilu mõiste muutlikkust ilmestavad tema sõnul näiteks futuristlikud valgustid, mis pole võibolla tavamõistes nii “ilusad”. Ka nendele leitakse üha enam ja enam uusi eksponeerimise viise ja väljakutseid ümbritsevasse ruumi.
Ja muidugi roosa!
“Roosasse on läbi aegade suhtutud eelarvamusega. Täna enam mitte. Varieeringuid on miljoneid ja üldse on “hea maitse”, kui selline võtmas uut suunda. Õnneks,” võtab Toom teema kokku.
Sõltumata sellest, kas otsustad remontida ühe toa või terve korteri, võta ühendust Remondifirmaga. Võtame ette, teeme ära.