Suvel kirjutas meile klient sooviga kapitaalselt renoveerida oma esivanematele kuulunud südalinna korter.
Pealehakkamist täis omanikud olid jõudnud ülevaatuseks osa seinu paljaks rookida ja enamus mööblit minema tassida. See tegi ülevaatuse palju lihtsamaks, sest paistsid kommunikatsioonid.
Nii saime seinte liigutamiseks vajaliku info kohe esimesel kohtumisel kirja panna.
Planeeringu muudatused ei ole alati võimatud
Algselt ühe magamistoa, elutoa ja eraldi köögiga korter oli soov muuta kahe magamistoa ja köök-elutoaga elamiseks. Samuti soovis klient, et WC ja vannituba saaks üks ruumiks.
Algne köögi ruum oli kombineeritud eluruumiks natuke liiga väike. Kuna pesuruum läks totaalselt ringi tegemisele, ei olnud keeruline kanalisatsiooni ja veetorustik uue köögi positsiooni üle viia.
Vanast köögist valmis täpselt mõnusa suurusega magamistuba.
Torutööde keerukus kortermajas on igapäevane
Ei erinenud ka see objekt kuidagi ühistu vastutusel olevate torudega seotud tööde osas. Kuna püstak oli vahetamata ja seda ei olnud plaanis ka lähiajal ette võtta, siis tuli uus moodne plastkanalisatsioon ühendada vana malmist toruga. Selleks on kaubanduses saada erinevaid muhve/tihendeid ning hermeetikuid.
Koht, kus hinge kinni tuleb hoida, on vana süsteemi lammutus. Harvad pole juhud kui muhv püstaku küljest lahti mureneb. Seekord läks siiski kõik hästi.
Teine seiklus algas veetorustikuga, sest vannitoas algselt paiknenud radiaator oli ühendatud sooja vee sõlme. Kui soovisid, et tuba soojaks läheks tuli soe vesi jooksma panna ja oodata. Sarnane lahendus ilmselgelt edaspidiseks kasutamiseks OK ei ole.
Seega alates veemõõdikutest paigaldasime uued alupex torud ja vannitoa kütte lahendasime el. põrandaküttega.
Veetorustiku tööde jaoks ühistult loa saamine võttis oodatust mitu korda kauem aega ja nõudis korduvaid ühistu torumeeste külastusi, lõpuks suutsime siiski kliendi soovitud tulemuse tagada.
Viimase asjana tuli likvideerida gaasiühendus, sest algselt oli köögis kasutusel gaasipliit. Selleks juhendasime klienti õige asutuse suunas, et gaasileping lõpetada ja sulgeda tarbimispunkt. Sulgemisega seotud tööd teostas Enefixeri OÜ, et kõik oleks kenasti korrektne.
Vana kaabeldus asendus uuega
Korterisse tuli sisse üks kaabel, millel üks õnnetu 16A kaitse vahel ja kogu korteri elekter sedasi toimiski. Loomulikult olid ka kaablid algsed metallrüüsides õudused.
Lammutuse käigus viskasime välja kogu kaabelduse. Tõstime Eesti Energialt loa saamise järgselt voolumõõdiku trepikojast esikusse ja koostasime totaalselt uue kilbi.
Kõik ruumid ja suuremad tarbijaid said oma kaitsmete alla ja õigesti jaotatud. Kirsiks tordil said strateegilistesse kohtadesse paigaldatud USB pesadega pistikud.
Lisaks toitekaablitele said seinte sisse ka võrgukaablid.
Kuna CAT5 on juba kergelt vananev standard oli kliendi soov kasutada CAT6 kaabeldust.
Neid ühendusi planeerisime korterisse mitmeid, et tagada maksimaalne side igas ruumis. Võrgukaabelduse ühendused soovis omanik ise teostada kuna on valdkonna ekspert.
Läbimõeldud planeering on tööde alus
Kliendil oli väga selge arusaam kuhu ta mida soovib. Seega said osad seinad kipsi alla 18mm OSB plaadi, et tulevikus seinale paigaldatavad köögikapid, TV alus ja muu mööbel ka seinas päriselt püsiks. Sama materjal läks ka uue põranda karkassi peale.
Soojustuseks kasutasime 66mm villa nii põrandates kui kõigis seintes.
Kuna kliendil oli väga selge arusaam uue mööbli paigutusest, oli äärmiselt oluline teada kuhu soovitakse ühendusi valgustusele ja et lülitid või pistikud ei jääks tulevikus jalgu.
Selleks oli omanik ette valmistanud põhjaliku paigutuse plaani ja enne seinte sulgemist sai paaril korral ka objektil sel eesmärgil kohtutud.
Tulemus räägib enda eest, sest asjad said nii nagu soovitud ja edasine paigaldus saab selle võrra kiiremini ning kvaliteetsemalt lahendatud.
Projekti eelarve koos kõigi materjalide ja vahenditega oli 20 000€.
Tööaeg 10 nädalat.
Soovid meiega mõtteid vahetada ka oma korteri või maja renoveerimise teemadel? Võta ühendust.