Kvaliteetne parkettpõrand on ajatu ja praktiline valik põrandakatteks. Lai mustrite ja toonide valik lubavad parketti sobitada pea igas toonis sisekujundusega ja praktiliselt igas värvis mööbliga.
Parkett on ka kauakestev lahendus, ent põranda pika eluea tagamiseks on vaja mõningad parketi paigalduse ja valimisega seotud otsused teha enne parketi valimist.
Põrandast sõltub kogu ruumi üldilme
Laminaatparketi paigaldamise kasuks korteri renoveerimisel otsustatakse tihtipeale seetõttu, et see on puitpõrandast odavam. Tehnilised edusammud on edendanud ka laminaatparketi välimust, nii et kvaliteetse ostu korral see puitparketist esimesel pilgul ei eristu.
Väiksematesse ruumidesse tasub valida heledam parkett, mis aitab ruumi visuaalselt avaramaks muuta.
Suurtes ruumides tasub aga hubasuse lisamiseks eelistada tumedat parketti. Mustrite valik on peaaegu piiramatu, – nii on poodidest võimalik leida just selline lahendus, mis sobib ka ülejäänud sisustusega.
Lisaks parketi toonile, mustrile ja viimistlusele tuleb poes arvestada ka ruumi kasutustihedusega, kuhu põrandakatet valite.
Üldiselt öeldakse, et magamistoas ja elutoas on küllaltki väike koormus ning kõige rohkem saavad vatti koridori- ja köögipõrandad.
Kõige kergem viis laminaadi koormustaluvusest ülevaate saamiseks on kasutusklassi väljaselgitamine
Loeb kulumiskindlus ja enamgi veel
Laminaatparketid on jaotatud kolme klassi: 31, 32 ja 33. Mida suurem number, seda vastupidavam on see parkett kasutuskoormusele.
See tähendab, et kasutusklass 31 sobib magamistuppa ja elutuppa, ent tihedama kasutusega alade jaoks tasuks valida kasutusklassiga 33 parkett, mis on kriimustustele ja kraapsudele vastupidavam.
Kulumiskindlust ei tasu alahinnata, sest just sellest sõltub, kui kaua laminaatparkett ilusana säilib.
Võimalusel tasub ka väiksema koormusega tubades eelistada vajadusest kõrgema kasutusklassiga varianti. Seda isegi siis, kui see on mõnevõrra kallim.
Rikutud laminaatparketi lipphaaval välja vahetamine on keerukas, lihtsama ja silmale meeldivama tulemuse annab kogu põrandakatte välja vahetamine. Taas uue parketi paigaldus tähendab nii aja- kui ka rahakulu.
Kas teha ise või kutsuda meistrimees?
Ostu kaaludes on vaja mõelda ka muule lisaks kulumiskindluse ja ruumi sobiva tooni. Üheks faktoriks, mis määrab ära laminaatpõranda tegeliku hinna, on paigaldamine.
Kuna turule on ilmunud ka klikk-süsteemiga parketid, on üha rohkem inimesi otsustanud meistrimehe palkamise asemel isetegemise kasuks. Klikk-süsteem tähendab, et parkett ei vaja paigalduseks liimi kasutamist, vaid seda saab omavahel lihtsalt ühendada.
Paigalduse lõppedes on parkett ka kohe kasutusvalmis, mistõttu selline lahendus on väga ahvatlev. Kuid… siin on parketil ja parketil suur vahe. Enamasti ei sobitu kõige soodsamad parketilipid omavahel ideaalselt ja kiirelt, vaid vajavad vastavate tööriistadega kaasaaitamist.
See mitmekordistab parketi paigaldamisel ajakulu, ning seda tööna sisse tellides suurendab ka töö rahalist kulu.
Seetõttu tasub juba poes võimalusel proovida, kui mugavalt ja veatult parketilipid omavahel kokku sobivad, lihtsalt käte vahel. Praktiliselt alati sobituvad keskmises hinnaklassis parketilipid omavahel paremini.
Mida on veel vaja teada parketi paigaldamisest?
Parketti on vaja hoida suletud pakendis vähemalt 48 tundi ruumis, kuhu seda plaanitakse paigaldada. See aitab parketil ruumi temperatuuriga ja niiskustasemega kohaneda ja ühtlustab niiskusetaset, mis teeb hilisema paigalduse püsivamaks.
Tihti eksitakse ka sellega, et siseviimistlustööd jäetakse aega, kui parkett on juba paigaldatud. Mõningad siseviimistlustööd nagu pahteldamine, tõstavad ajutiselt ja oluliselt ruumi niiskustaset, kuid niiskus on parketi suurimaks vaenlaseks. Eriti tuleb niiskustasemele tähelepanu pöörata paigalduse ajal.
Kuigi laminaadi pealiskiht on niiskuskindel, mis tähendab, et seda on kerge hooldada, siis laminaadi alumised kihid on niiskuse suhtes tundlikud. Liigse niiskuse tõttu võib parkett toa keskel ka punni kerkida.
Lisaks niiskusele tuleb tähelepanu pöörata sellele, kuhu parketti paigaldatakse.
Kuigi parkett sobib tõesti enamikesse ruumidesse, siis aluspind peab olema tasane, puhas ja otse loomulikult kuiv. Ebatasane põrandapind tuleks parketi paigaldamist ette valmistades näiteks tasandavat segu kasutades tasandada.
Aluspõranda töötlemata jätmise korral võib ebatasasuse korral probleemiks kujuneda ka kriuksuv põrand, mis algul jala all paindub, ent lõpuks ka pragunema võib hakata.
Erilist tähelepanu tuleb pöörata ukseesistele ja seina äärtele ning hoolitseda selle eest, et üleminekud laminaadilt mõnele teisele põrandakatte tüübile oleksid vastavalt tehtud.
Põrandaliistude paigaldus jäägu kõige lõppu, ning seejuures on oluline valida piisavalt laiad põrandaliistud, mis parketi ja seina vahele jääva praegu kenasti ära katavad.
Parem teha üks kord ja korralikult
Paigaldusreeglite eiramine võib tähendada aja jooksul nurkadest kooluma hakkavat parketti, mis ei näe esinduslik välja ja millel on ebamugav kõndida.
Esialgu elukutselise paigaldaja arvelt säästetud raha tuleb sellisel juhul lihtsalt hiljem panustada, et parkett saaks uuesti ja õigesti paigaldatud.
Kuid ka töömehe abi kasutades tasub eelistada kallimat ja kvaliteetsemat parketti, mille paigaldus on kiirem, sest parketil on vähem vigu, mille lahendamisega tegelema peab.
Parketi enda hind võib tõesti odavam olla ja poes ostma meelitada, ent paigaldamisel lisanduv tööaeg ja -tasu kujuneb sel juhul säästust kallimaks.
Vaata, missuguste siseviimistlustöödega saame abiks olla!